چهارشنبه , 06/بهمن/1395
معرفی بهمن کارت
چهارشنبه ، 25 اسفند 1389 ، 17:42

چکیده

bahman-card-smallمهمترین جهش در طول تاریخ حیات بشر بعد از انقلاب صنعتی اروپا توسعه و بکار گیری ابزار های فن آوری اطلاعات و ارتباطات1در دهه های پاياني قرن بيستم می باشد . در این میان  اينترنت شرايط تازه اي را پديد آورد تا تقريباً همه عوامل دست اندرکار يک فرآیند کسب و کار قادر باشند در يک فضاي مجازي با يکديگر در ارتباط و تعامل باشند . فراگیر و مقرون به صرفه شدن استفاده از بستر اینترنت جهت کاربردهای عمومی و تجاری ، منجر به تولد تجارت الکترونیک این مولود خجسته پیوند تجارت و فن آوری اطلاعات و ارتباطات شد . به طور خـاص کاهـش هزینه ها و افزایش امنیت و سرعت در جاری سازی فرآیندهای کسب و کار و پرداخت های الکترونیکی2 در کنار سهولت استفاده از این ابزارها ، یکی از مهمترین استراتژی های سازمانها جهت ارایه سرویس به ذینفعان  بوده است . در همین این راستا تغییر استراتژی شرکت مزدا یدک در روند خدمات رسانی به ذینفعان ، شرکت را بر آن داشت تا مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار خود را در دستور کار قرار دهد و با توجه به سياست شرکت مبني بر استفاده از قابليتهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات مدل توسعه اي سيستمهای اطلاعاتي مبتنی بر استفاده از مزایای کارتهای  الکترونیکی هوشمند به عنوان یکی از ابزار های تجارت الکترونیکی اشاره شده است .

رويكرد پورتال سازمانی مبتنی بر پرداخت های الکترونیکی

در این استا شرکت مزدا یدک  به طراحی و پیاده سازی سیستم پورتال مرکزی خود اقدام نمود که نکته قابل توجه در این پروژه ، گردش مالی ناشي از ارائه خدمات از طريق سيستم شبکه بانكي كشور به موازات جریان اطلاعات فنی خودرویی در پورتال می باشد . شرایط پرداختهای الکترونیکی در پورتال مزدا یدک بواسطه عقد تفاهم نامه همكاري مشترک بین بانك اقتصاد نوين و شرکت مزدا یدک حاصل شده . لازم به ذکر است چارچوب اصلی سیستم پرداختهای الکترونیکی، وابسته به یک بانک خاص نبوده  و به دلیل طراحی ساختار انعطاف پذیر و پارامتریک قابلیت انطباق با هر بانک عامل دیگر یا همزمان با چند بانک می باشد.

بهمن کارت

بهمن کارت یک کارت الکترونیکی شتابی با آرم و لوگوی گروه بهمن می باشد که یکی از ارکان اصلی در ارایه خدمات گارانتی و پرداختهای الکترونیکی در پورتال شرکت مزدا یدک می باشد ، و همچنین این کارت جایگزین دفترچه های گارانتی خودرو های تولیدی گروه بهمن خواهد شد و عملیات شناسایی و پذیرش خودرو ها ی حوزه گارانتی در سیستم با این کارت میسر خواهد بود . این کارت در دو طرح  " بهمن کارت با نام " و " بهمن کارت بی نام " معرفی می گردد .

بهمن كارت با نام

این کارت به نام  دارنده کارت (فقط شخص حقیقی ) صادر می گردد و علاوه بر قابلیت رهگیری سوابق خدماتی خودرو در پورتال، همانند سایر کارتهای بانکی قـابلیت هـای یک کـارت شتابی را دارا می باشد. شایان ذکر است در فاز بعدی و پس  از توافقات صورت گرفته با بانک عامل کارت با نام یک کارت اعتباری خواهد بود.

بهمن كارت بی نام

این کارت بی نام و همانند کارت های هدیه  بانکی بوده؛ با این تفاوت که  قابلیت شارژ شدن درسطح  نمایندگی های مجاز گروه بهمن و دستگاه های خودپرداز را دارا می باشد و همچنین این کارت قابلیت رهگیری سوابق خدماتی خودرو را در سیستم پورتال دارد.

براساس طرح پيش بيني شده، هريك از صاحبان خودرو در حوزه گارانتی  مي‌بايست در اولین مراجعه به هريك از نمايندگي‌هاي شركت مزدا یدک ، بهمن كارت خود را دريافت نموده و در پورتال ثبت نام شوند . شركت پس از ارایه كارت بی نام به مشتری شماره كارت را به عنوان عنصري اصلي جهت یکی از ابزارهای شناسایی در بانك اطلاعاتي خود ذخيره نموده و ليستي از شماره كارت‌هاي تحويل شده با مشخصات تحويل گيرنده در اختیار بانك عامل  قرار می دهد.

از آنجا كه عمدتاً امكان شخصي سازي کارت و افتتاح حساب در بانک به نام صاحب خودرو در لحظه پذیرش یا فروش خودرو به وي وجود ندارد لذا شروع پذيرش خودرو در پروژه از طريق تحويل "كارت بی نام" انجام مي‌شود با اجراي فرآيند تشويق و جذب دارنده "كارت بدون نام" از طرف بانک ،  ضمن افتتاح حساب ، بهمن كارت دائم  كه داراي تمام مشخصه‌هاي كارت بانك عامل است به وي تحويل می شود. بديهي است اين عمليات با برقراري تماس از سوي بانك عامل و تشويق صاحب كارت موقت جهت  مراجعه به شعبه بانك شروع و با ثبت شماره كارت دائم در پورتال شركت خاتمه مي‌يابد.

تبديل بهمن كارت بی نام به بهمن کارت با نام در فرآيند‌هاي عملياتي پورتال شركت تغييری ايجاد نمی کند ، اما از منظر بانك عامل داشتن بهمن کارت با نام امكان توسعه و ارایه خدمات تراكنش‌هاي مالي و اعتباری و خدمات بانکداری الکترونیکی به صاحب كارت را میسر می سازد. بنابراین تبديل بهمن كارت بی نام به بهمن کارت با نام دوقابليت و مزیت همزمان عملكرد ويژه خدمات خودرویي و بانکی را برای دارنده کارت فرآهم می کند.  بعلاوه اجراي طرح وفاداری مشتری  كه در فاز های بعدی پروژه پيش بيني شده (مانند اعتباری شدن بهمن کارت های با نام) به انگيزه بيشتر در استفاده از اين كارت در مواردی  به غیر از موارد گارانتی خودرو منجر خواهد شد که در نهایت به ایجاد کلوپ دارندگان بهمن کارت با کاربردهای چندگانه که همزمان دارای آرم و برند گروه بهمن نیز می باشد كمك خواهد نمود.

bahman-cardمزایای بهمن کارت

.فراهم آوردن یک ابزار ماندگار با آرم و لوگوی گروه بهمن نزد مشتری که علاوه بر قابلیت شناسایی خودرو و مالک در شبکه نمایندگان گروه بهمن، دارای کاربردهای روزانه برای مشتری بوده و  با تغییر مالکیت خودرو نزد مشتری باقی مانده و جزو ملزومات کاربردی وی می باشد.

.بهره گیری از روش پرداخت الکترونیکی و یکپارچه سازی و تمرکز خدمات تسویه و ترخیص در سطح شبکه نمایندگان

.استفاده از راهکارهاي بانکي با امنیت بالا و هزينه کمتر در تبادلات مالی online میان ذینفعان

.مدیریت فروش اعتباری به نمایندگان به ازای اعتبار حاصل از گردش متمرکز مالی و در نهایت حذف جریان چک از فرآیند مالی شرکت و نمایندگان

.استفاده از منافع حسابهاي اعتباري در دو حوزه نماینده و مشتری

اهداف بهمن کارت

.افزایش رضایتمندی مشتری به لحاظ ، امکان صدور مجدد کارت و فعال کردن مجدد دوره گارانتی در  صورت مفقود شدن

.جایگزینی بهمن کارت با دفترچه های گارانتی به منظور سرویس دهی به  خدمات گارانتی

.استفاده از پایانه های نصب شده جهت پذیرش  و شناسایی خودرو

.افزایش سهم بازار حوزه وارانتی شبکه نمایندگان

.استفاده از سيستم هاي انگيزشي از محل وجوه اداره شده شرکت مزدا یدک نزد بانک عامل، در دیاگرام زیر  پیکربندی طرح بصورت کلی به تصویر کشیده شده است.

لازم به ذکر است در کلیه فرآیندهای استفاده از بهمن کارت از قبیل فعال سازی دوره گارانتی در لحظه فروش خودرو یا شناسایی و پذیرش خودرو در تعمیرگاه و ... ، شماره بهمن کارت که از این پس جایگزین شماره دفترچه های گارانتی خودرو خواهد بود ، بصورت اتوماتیک و از طریق کشیدن کارت در پایانه فروش متصل به نرم افزار پورتال صورت خواهد گرفت . در صورت عدم انطباق شماره کارت خوانده شده توسط پایانه فروش و شماره موجود در پورتال ، در خودرو های گارانتی به منزله رد  مجوز پذیرش گارانتی خودرو خواهد بود .

در طراحی مدل مالی این پروژه چند حساب به شرح ذیل ایفای نقش می کنند :

حساب مرجع: سپرده متمركز نزد بانك عامل كه جريان مالي واريز اوليه وجه مشتريان در اين حساب خواهد بود .

حساب پشتیبان نماینده که  حسابي متمركز نزد بانك عامل بوده و جهت عمليات تسويه بين نمايندگي و حساب پایانه های فروش کاربرد دارد .

حساب شارژ کارت1: سپرده متمرکز نماینده که به منظور شارژ كارتهاي موقت صادر شده مشتریان در محل نمايندگي ها، از طریق پانل خدمات بانکداری الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد .

مدل شارژ و تسویه با بهمن کارت
مدل شماتیک  مالی

موارد قابل ذکر در ساختار فوق عبارتند از:

عمل پرداخت و تسويه حساب از طريق بهمن كارت مشتري كه به وي تحويل شده، انجام مي‌شود.

مبلغ قابل دريافت  براساس دستور اتوماتیک پورتال به پایانه فروش2 قابل دریافت می باشد.

كليه پرداختها بايد از طريق كارتهاي الكترونيكي ( شتابي ، مزدا كارت ، كارتهاي موقت ) صورت گيرد.

در صورت نیاز پرداخت وجه نقد مشتريان به نماينده و تسويه دين مشتري پس از اخذ وجه از طریق كـارت نماينـده صـورت مـی گیرد.

پروژه از نگاه فني

پروژه در محيط web و از طريق استقرار يك پورتال و ساخت سرويس‌هاي مورد نظر شكل گرفته است بطوريكه لايه Front office  آن در حال حاضر سرويس لازم را به مخاطبين خود که شامل نمايندگان و صاحبان خودرو می باشد ارائه مي‌نمايد .

تـوسعه سيسـتم بـه صـورت تولیـد Port-Let و اتصال آن به پورتال مركزي شركت می باشد. این سیستم با رويكرد تجارت الکترونیک و جریان عملیات و اطلاعات Online طراحی گردیده است. در این پروژه جریان پول بر اساس فناوري Pc-Pos و استفاده از تكنولوژي هاي بانكداري الكترونيك انجام می پذیرد.

نتیجه

استقرار این سامانه در سطح شبکه نمایندگان مزدا یدک منجر به بوجود آمدن یک زیر ساخت متمرکز اطلاعاتی سهل الوصول گردیده که نهایتا نیاز کلیه ذینفعان از قبیل گروه بهمن، نمایندگان و مشتریان را در رابطه با دسترسی و رهگیری و تصمیم گیری در سطوح مختلف یاری خواهد کرد .

با توجه به تمرکز رسوب وگردش مالی کل شبکه نمایندگان در یک بانک قابلیت بهره برداری ازشرایط حسابهای اعتباری بانک عامل برای مشتریان و نمایندگان فراهم خواهد بود .

با توجه به تمرکز اطلاعات خودرویی و مالکین که در یک پایگاه اطلاعاتی رهگیری سوابق خودرویی برای مالکین وجود خواهد داشت، منجر به ایجاد یک کلوپ قابل اطمینان دارندگان محصولات گروه بهمن خواهد شد .

حذف جریان پر هزینه معاملات با چک و جایگزینی آن با سیستم های اعتباری جزو اهداف این زیر ساخت می باشد که باعث سهولت در تعاملات تجاری بین نماینده و مزدا یدک خواهد بود.

نهایتا تمرکز ، سرعت و امنیت در جریان تبادلات مالی و اطلاعاتی دیگر آورده این سامانه برای کلیه ذینفعان می باشد .