شنبه , 02/بهمن/1395
حرکت به سوی کسب حداکثر سهم بازار محصولات
شنبه ، 24 ارديبهشت 1390 ، 15:33

مهندس موحدی معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه بهمن در همایش مدیران گروه بهمن  به بیان گزارش عملکرد سال 89، برنامه‌های سال جاری، اهداف، استراتژی‌ها و movahediچشم‌انداز پیش روی گروه بهمن پرداخت. وی در ابتدا  درباره آخرین وضعیت اقتصاد جهانی گفت: همان طور که می دانید اقتصاد جهان پس از گذراندن دوره بحران شرایط بهتری را پیدا کرده است و روند رشد خود را طی می کند اما این به معنی از بین رفتن کامل بحران نیست و چند کشور اروپایی مانند پرتغال، ایرلند و یونان هنوز درگیر بحران هستند و مطمئنا بحران در بازار اروپا می تواند بر اقتصاد ما هم تاثیرگذار باشد. وی در ادامه افزایش قیمت ین ژاپن را در سال گذشته از مهمترین عوامل تاثیرگذار در مناسبات تجاری و همچنین عدم ورود محصولات جدید بیشتر در گروه بهمن دانست. وی در ادامه پس از تشریح ابعاد بحران اقتصادی در کشور ژاپن به متغیرهای کلیدی لایحه بودجه سال 1390کشور پرداخت و از عواملی نظیر قیمت ارز، قیمت نفت، درآمد یارانه ای دولت، درآمد های مالیاتی و ... به عنوان مهمترین متغیرها نام برد و گفت: هدف دولت از ارائه بودجه فوق انبساطی سال 1390 ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی است و یکی از مهمترین پدیده‌ها در این راستا بسته‌ سیاستی-نظارتی بانک مرکزی است که سرفصل‌های آن عبارت است از کاهش نرخ سود سپرده یک ساله از رقم 14 درصد به 5/12درصد و پنج ساله از رقم 17 درصد به 15 درصد، کاهش نرخ سود سالانه تسهیلات عقود مبادله ای از 12-14 درصد به 11-14 درصد، کاهش نرخ سود سالانه تسهیلات عقود مشارکتی 14-17 (در سال 1389 دولت هیچ گونه محدودیت کف و سقفی تعیین نکرده بود و عملا نرخ ها بالای 25 درصد بوده است)، کاهش نرخ سود تسهیلات لیزینگی از 17به 14درصد،  افزایش وام خرید  مسکن از 18 میلیون تومان به 20 میلیون تومان و افزایش سهم بخش  مسکن از توزیع مانده تسهیلات در سال  90.

مهنـدس موحـدی پس از تـشریح شـاخص های کلیدی اقتصاد کلان کشور و همچنین چشم انداز بازار سرمایه در سال 1390 چشم انداز صنعت خودروی ایران و جهان را تشریح کرد و گفت: میزان تولید انواع خودرو در جهان طی سالهای 2010-2005 نزدیک به 77 میلیون دستگاه بوده است که کشورهای چین، ژاپن، آمریکا و آلمان به ترتیب در رده های اول تا چهارم بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان در سال 2009 و 2010 بودند. شرکتهای تویوتا موتور، جنرال موتورز، فولکس واگن و فورد به ترتیب در راس تولیدکنندگان خودرو در جهان هستند. همچنین فروشگاه زنجیره‌ای وال مـارت (Wall-mart) ، شـرکـت هـای شـل(Royal Dutch Shell)، اکسون موبایل (Exxon mobile)و... در صدر شرکتهای برتر جهان در سال 2010 هستند و حضور چند شرکت نفت و انرژی در بین این 10 شرکت برتر نشان‌دهنده این مطلب است که همچنان دو صنعت خودرو و نفت و انرژی طلایه دار توسعه و پیشرفت هستند.

مهندس موحدی در ادامه درباره رتبه بندی گروه بهمن در بین 100 شرکت برتر سال گفت:  گروه بهمن در بین صد شرکت برتر از منظر فروش و گردش مالی با شش پله صعود به رتبه 39 در سال89 رسید که حاصل تلاش مضاعف همه همکاران در خانواده بزرگ بهمن است و امیدواریم این رتبه روز به روز بهتر شود.

سپس، وی به تشریح روند توسعه محصولات گروه بهمن از ابتدا تاکنون و سیر صعودی که گروه در این زمینه داشته است پرداخت. همچنین ساختار و فضاهاي فعاليت گروه بهمن را در حوزه‌های فضاي خودرو و قطعات خودرو، فضاي بازرگاني و خدمات، فضاي سرمايه‌گذاري مالي، فضاي فناوري اطلاعات (IT)، فضاي انرژی و فضای نفت و پتروشیمی تشریح کرد و سپس درباره عملکرد شرکتهای زیر مجموعه گروه در سال گذشته چنین گفت: مرکز بهمن موتور به عنوان بزرگترین نهاد تولیدی خانواده گروه بهمن  با شکستن رکورد تولید وانت و سواري با مجموع 39669 دستگاه، راه اندازي خط تولید مزدا 3 جدید در راستاي ایجاد تنوع و تمایز در محصولات و ایجاد وفاداری در مشتريان، ارتقاء موتور وانت مزدا ازEuro2 به Euro3، نصب ترمز ABS بر روی وانت مزدا، بهینه سازی بدنه وانت مزدا و راه اندازی خط رنگ روباتیک توانست وضعیت مطلوبی در بازار خودرو را تجربه کند.

وی همچنین در ادامه به ارزیابی عملکرد سال 89 شرکت بهمن دیزل اشاره کرد و افزود : دستیابی به رشد 14درصدي در فروش انواع كاميونت و مینی بوس نسبت به سال 1388، كسب حدود 66 درصد از سهم بازار كاميونت‌، کاهش  میانگین نمره منفی محصولات، راه اندازی خط تولید مینی بوس و خط رنگ و دریافت تقدیرنامه 2 ستاره تعالی منابع انسانی و کسب رتبه 96 در میان صد شرکت برتر شاخص های افتخار آمیزی است که این شرکت در عرصه خودروهای تجاری برای خانواده‌ گروه بهمن به ارمغان آورده است .

اما شاخص هایی که برای شرکت شاسی ساز در سال 88 به عنوان تامین کننده اصلی شاسی مرکز بهمن موتور  ،  شرکت بهمن دیزل و بقیه خودرو سازها ثبت شد دستيابي به رکورد توليد 9200 تن انواع تيرك و فريم با رشد 11 درصد نسبت به سال 88،  فروش 10500 تن انواع تيرك و فريم با رشد 18درصد نسبت به سال 88 و رشد 20 درصدی فروش ريالي نسبت به سال قبل بود که همچون دو شرکت قبل سیر صعودی در این شرکت هم  مشاهده می شود.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه بهمن در ادامه این همایش عملکرد شرکت مزدا یدک را اینگونه تشریح و ارزیابی کرد: از مهمترین فعالیتهای صورت گرفته در سال گذشته این شرکت می توان به جاری سازی سیستم بهمن کارت برای خودروهای سبک و راه اندازی سیستم آنلاین تعمیرگاهی متمرکز توسط این شرکت، کسب تقدیرنامه دو ستاره در تعالی منابع انسانی، کسب سهم بازار 35 درصدی از بازار قطعات یدکی، دستيابي به سطح سرویس 81 درصدی، دستیابی به سطح 71 درصدی در شاخص رضایت مشتریان و راه اندازی سیستم SMS برای اطلاع رسانی به مشتریان اشاره کرد که از سیر صعودی مطلوبی برخوردار بوده است.

از سوی دیگر شرکت صنایع ریخته گری ایران ( ICI ) نیز در سال گذشته موفق به تولید 15200 تن انواع محصولات ریخته‌گری و دستیابی به رشد 5/7درصد نسبت به سال گذشته همچنین فروش 15500 تن انواع محصولات ریخته‌گری و دستیابی به رشد 11درصدی نسبت به سال قبل شده است و بالغ بر 2200 تن از محصولاتش را به ارزش حدودی 2 ميليون يورو به كشورهاي اروپايي صادر کرده است.

همچنین شرکت ایران دوچرخ با مأموریت تولید انواع موتور سیکلت موفق به تولید و فروش حدود 43000 دستگاه انواع موتورسیکلت و اخذ لوح حمایت از مصرف کننده به عنوان اولین شرکت دریافت کننده این لوح در صنعت موتورسیکلت کشور شد.

فعال کردن ارائه خدمات فنی و مهندسی برای صنعت موتور سیکلت سازی کشور    (تاسیس آزمایشگاه موتورسیکلت) یکی دیگر از فعالیتهای ارزشمندی است که در این شرکت انجام شد. امیدواریم  تغییر مأموریتی که برای این مجموعه در نظر گرفته شده است، ارزش افزوده مناسبی را برای این شرکت به همراه داشته باشد.

شرکت بهمن لیزینگ نیز به عنوان تکمیل کننده حلقه فروش خودروهای گروه بهمن، با فروش بیش از 6300 دستگاه انواع خودرو در سال 1389، پوشش 35 درصدحجم فروش خودروهای شرکت بهمن دیزل و کسب رتبه 146 در میان 200 شرکت برتر ایران در سال 1389 توانسته رشد بسیار خوبی را در سال گذشته تجربه کند.

از سوی دیگر شرکت طراحی ساخت قطعات ایران (IDM) که برخی از قطعات مرکز بهمن موتور و  شرکت بهمن دیزل و سایر خودروسازان را تامین می کند توانسته به عنوان یکی از تامين كنندگان مهم در بازار قطعات خودرو با فروش بيش از1200 ميليارد ريال در سال 1389 و دستيابي به متوسط رشد سالانه 132درصد، راه اندازی مجموعه صندلی سازی، دریافت پروانه تحقیق و توسعه و گواهینامه ISO/TS  و رسوخ به بازار تولید قطعات صنعت ریلی  حضور فعالی داشته باشد.

شرکت پارس بوشونگ با عرضه انواع ماشين آلات راهداري و خدمات شهري به ارزش 235ميليارد ريال جهت تامين نياز بازار داخـلـي و تـمرکـز کـلیــه فعـالـیـت های کاربری سازی، شرکت سیبا موتور با عقد قرارداد  با شرکت FAW جهت تولید خودروهای کشنده ، کمپرسی و باری، ثبت سفارش500 دستگاه کشنده j6 به صورت CKD و آغاز فروش سیبا ون در 11 استان کشور و شرکت نیرو محرکه با اجرای پروژه انتقال خط پیش مونتاژ مجموعه قوای محرکه مورد استفاده در مرکز بهمن موتور و مدیریت پروژه اجرای خدمات CNG فعالیتهای خود را در راستای پیشرفت گروه توسعه دادند.

در فضاي بازرگاني و خدمات نیز دو شرکت بازرگانی عصر بهمن با گشایش اعتبار قطعات منفصله 36230 دستگاه انواع وانت و سواری در سال 1389 و ترخیص 56459 دستگاه CKD انواع سواری ، وانت، کامیونت و مینی بوس و همچنین شرکت بازرگاني سروش بهمن با فروش 82 ميليارد ريال‌ انواع کالا از قبیل، کاغذ و مقوا، انواع قطعات یدکی خودرو و روانکارها عملکرد نسبتا خوبی داشتند. در خصوص عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران نیز می‌توان به رشد 13 درصدی فروش، 25 درصدی GPS و 7 درصدی NAV هر سهم نسبت به سال قبل اشاره کرد.

آقای موحدی همچنین به اهـداف و بـرنـامـه های شرکت‌های زیر مجموعه گروه در سال آینده اشاره کرد و گفت: انتظار می رود در سال آینده مرکز بهمن موتور تولید محصولاتش را به 41000 دستگاه، شرکت بهمن دیزل به 15000 دستگاه افزایش دهد و شرکت ایران دوچرخ با تغییر کاربری 1500 دستگاه مینی وانت تولید کند.

وی در ادامه تحلیلی از بازار سرمایه و چشم‌انداز آن و همچنین وضعیت گروه بهمن در بورس اوراق بهدار ارائهکرد وکسب رتبه 11 گروه بهمن در میان شرکت های بورسی و فرابورسی با بازدهی 175 درصدی را از جمله افتخارات گروه در سال گذشته برشمرد.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه در ادامه به محصولات جدید مجموعه نظیر سواری های مزدا2، مزدا6، مزدا CX7، وانت تک کابین کاپرا، وانت های دیزلی تک کابین و دوکابین ایسوزو، کامیونهای جدید ایسوزو، کشنده و ... در سال های آتی اشاره کرد.

مهندس موحدی همچنین به فروش سهام سایپا در سال گذشته اشاره کرد و استراتژی های سرمایه گذاری جدید را اینگونه بیان کرد: ما دراین باره مطالعات گسترده ای انجام داده ایم و در نهایت در پنج کسب و کارتولید فعالیت خواهیم داشت‌ که عبارتند از صنعت خودرو، صنعت تولید برق، صنعت تولید مشتقات نفتی، صنعت بانکداری و بازار سرمایه و صنعت مواد معدنی و فلزی.

وی در پایان رشد پیوسته و با ثبات تولید، فروش و سهم از بازار محصولات و خدمات، نقش آفرینی هر نوع فعالیت صرفا بر اساس ایجاد ارزش افزوده در زنجیره کسب و کارها و بازده اقتصادی، در اولویت قرار گرفتن سود پایدار در کلیه کسب و کارها و دستیابی به بازده حقوق صاحبان سهام معادل 30درصد در کلیه سرمایه گـذاری هـا از مهـمترین سیـاسـت های حاکم بر کسب و کارهای گروه بهمن برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و هماهنگی تمامی کارکنان و با تحقق این سیاست‌ها خانواده بزرگ بهمن به روند رو به رشد خود ادامه دهد.