چهارشنبه , 06/بهمن/1395
مزدا 2 در یک نگاه
چهارشنبه ، 25 اسفند 1389 ، 17:20

mazda2-smallبرند مزدا در طول سال های گذشته همواره يكي از مطرح‌ترين و شناخته‌شده‌ترين برندهاي بازار خودرو ایران بوده كه توسط گروه بهمن در ايران معرفي شده است. گروه بهمن با عرضه مدل‌هاي مزدا 323 با طراحی خاص، عملکرد قدرتمند و متفاوت فنی، روحیه اسپورت و لذت مطلق رانندگی را در ذهن متقاضیان خرید این برند در ايران جا انداخت. گروه بهمن همگام و همزمان با تكنولوژي روز جهان، مزدا 3 و كمي بعد مزدا3 جديد را برای معرفی توانایی های بیشتر برند مزدا عرضه كرد که با استقبال بی‌سابقه ای در ایران مواجه شد. پس از گذشت مدتی با افزایش اعتبار محصولات جدید مزدا در ایران، عطش خرید مدل های دیگر مزدا در بازار ایران افزایش یافت که پس از انجام مطالعات کارشناسی، این بار مزدا 2 هاچ بک انتخاب شد.

نسل اول اين خودرو بين سال‌هاي 1977 تا 2002 روانه بازار جهانی گرديد و با توجه به اطلاعات جمع‌آوري شده از مشتريان، طراحي مجدد در سال 2003 روي خودرو صورت گرفت. در سال‌هاي 2008 تا 2010 نسل سوم اين خودرو وارد بازار جهاني شد و در حال حاضر آخرين مدل مدل فيس‌ليفت شده اين خودرو، با افزايش ايمني، كاهش مصرف سوخت و افزايش راحتي سفر، همزمان براي بازار كشورهاي اروپايي، آمريكا و  ايران درنظر گرفته شده است. مزدا2 در ژاپن با نام Demio عرضه مي‌شود.

در طراحي مزدا2 جديد سعي شده است با استفـاده بيشتر از قطعـات پليمري و ايجاد تغييرات مهندسـي در قطعـات و مجموعه‌هايي چون قطعات بدنه، صندلي‌ها، سيستم تعليق، مجموعه اگزوز، سيستم‌هاي الكتريكي، درها و موتور خودرو، علاوه بر كاهش 100 كيلوگرمي وزن خودرو و كاهش مصرف سوخت، ايمني خودرو نيز به مقدار قابل توجهي افزايش يابد.

مزدا 2 در سال 2008 به عنوان خودرو سال جهان برگزیده شد و جایزه خودروی سال جهان(WCOTY(world car of the year را از آن خود کرد و تاکنون برنده 48 جایزه بین المللی از کشورهای مختلف جهان گردیده است. اين عضو جديد گروه بهمن توانسته در سال‌هاي اخير رتبه 5 ستاره ايمني از مؤسسه Ncap اتحاديه اروپا، جايزه خودروي برتر ژاپن و چند جايزه بين‌المللي ديگر را تصاحب كند و تنها خودروي روز دنياست كه در كلاس B در ايران توليد و مونتاژ خواهد شد.

آلبوم تصاویر مزدا 2فیلم های مزدا 2

پیـام مدیـر برنـامه پـروژه مـزدا 2

از زمانی که نسل سوم مزدا2 در نمایشگاه اتومبیل جنوا موتور 7002 به نمایش گذاشته شد، با استقبال بی نظیری رو به رو شده است. در اين خودرو توجه زیادی به کاهش وزن آن معطوف شده است که به عنوان یکی از مهم ترین بهبودهای صورت گرفته در خودرو مطرح و سبب بهبود در بخش‌هاي دیگر آن شده است.

مزدا2   جدید حدود  100 kg از نسل قبلی سبکتر  است. هدف گذاری عملکرد رانندگي در این نسل، نه فقط به صورت اسپورتی بلکه با نگرش زوم – زوم (Zoom Zoom) و به عنوان یک خودرو اسپورت همراه با حس طبیعی و آرامش است که توسط طیف وسیعی از رانندگان خودروهاي كلاس B مورد تحسین قرار گرفته است. قابلیت کنترل سریع و راحت، مزیت کلیدی تلاشهای کاهش وزن در خودرو است که در نسل سوم مزدا2  دلایل اصلی اخذ جوایز جهانی متعدد از جمله خودروي سال جهان در سال 2008 می باشد. اعتقاد بر این است این حرکت نقطه عطفی در صنعت خودرو سازی باشد تا با روند کاهش وزن خودرو، باعث افزایش لذت رانندگی گردد.

اگر چه سبک بودن نسل سوم مزدا2  مورد تحسین قرار گرفت، اما براساس درخواست مشتریان بر ای بهبود در کیفیت تزئینات داخلی و راحتی در رانندگی و برای رضایت مشتریان، تغییراتی در مدل ارتقاء یافته این خودرو انجام شده است.

اولین وظيفه تیم توسعه، بهبود کیفیت تزئینات داخلی بود، که بعد از بررسی دقیق اینکه چگونه اين خودروها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، تغییراتی کیفی در طرح اسپورت  مزدا2  انجام شده است. به عنوان مثال، در بخشهای داخلی كه بیشترین سطح تماس وجود دارد از روکش هـای محکم تـر و مقاوم تر استفاده شده است. وظيفه دیگر، بهبود کیفیت رانندگی مزدا2  بود که در مدل پیشین حس هدايت‌پذيري به رانندگان امکان می داد به راحتی مسیر مطلوبشان را در جاده دنبال کنند، بدون اینکه نياز باشد مدام روي رانندگی تمرکز کنند. احساس کردم می توانیم یک قدم به جلو برداریم و وقتي عمليات  فيس‌ليفت به پايان رسيد، خودم را ملزم كردم به اين اطمینان برسم که بهبود در هر پیچ و مهره ای هم صورت گرفته است. بدلیل اینکه اکنون خودروهای كلاس B ، طیف وسیعی از رانندگان را دارد ،  معتقدم مزدا2 باید چنان قابلیت هدايت‌پذیری سبکی داشته باشد که حتي راننده 50 ساله نیز از رانندگی با آن لذت ببــرد. با اطمینــان به اینکه مـزدا2  به ويـژگي های ذاتي (DNA) رانندگی با خودروهای مزدا وفادار مانده است (ویژگی حیاتی) اما اسپورت کردن بیش از حد، آن را برای افرادی که خواستار خودرو تیپ اسپورتی نیستند کمی ناخوشایند می کرد، لذا تیم مورد نظر از هیچ تلاشی تا رسیدن به کیفیت رانندگی مطلوب مضایقه نکرد.

در مدت 3 سال از عرضه نسل سوم مزدا2، فروش آن از پانصد هزار دستگاه فراتر رفته است.

این خودرو در اروپا، همانند مزدا3 ، در رشد و توسعه برند مزدا به صورت محوری عمل کرده است. به مزدا2  افتخار می‌کنم. امیدوارم وقتی به آن نگاه می کنید، آن را لمس می کنید و وقتی با آن رانندگی می کنید، شما هم حس کنید چقدر اين خودرو تكامل یافته است.

شيـجئو ميـزونو
مديـر بـرنامه مـزدا 2

mazda2_wi

 

طراحی
طراحی بیرونی خودرو برای دینامیک بهتر

خودروی نسل سوم  مزدا2  هاچ‌بك از طرح عالی و دینامیکی بالايي برخوردار است. حالت‌هاي گوناگون حرکت، بر بدنه آزمايش شده است، خطوط و سطوح بدنه به گونه‌اي ماهرانه طراحی شده تا با ایجاد بدنه دینامیکی بی نظیر سطح بالايي از هماهنگي ايجاد شود. با عمليات فيس‌لیفت، مفهوم طراحی توسعه داده شده است و طراحي خانواده مزدا در ظاهر مزدا2  تلفیق و تغييرهای لازم برای نمایی روزآمدتر انجام گرديده است. چالش پيش‌رو در مورد بدنه، اسپورت کردن بیشتر بدون کاهش ظرافت طراحی موجود بود. هدف دیگر، حفظ تعادل اصـالت مـوجود در راستاي اهداف دقیق و مشخص هویت برند مزدا بود.

در نمای جلویی مزدا2، بخش بالايي جلو پنجره و سپر جلو با شكل يكسان طراحي شده تا در راستای هارموني بیشتر، سطحی همدست و یکنواخت به وجود آید. همچنين در راستاي هماهنگي بيشتر در قسمت های زير سپر، قسمت پايين جلو پنجره و  چراغ های مه‌شکن با درنظر گرفتن انحناهای سه بعدی، تغييرها و بهبودهاي لازم انجام شده است. حرکت بصري ایجاد شده از طریق نور و سایه در بالا و پایین سپر با حرکت بصري ایجاد شده توسط خطوط برجسته در اطراف بدنه ترکیب می شود و نمایی دینامیک ایجاد می کند که در حرکت کلی ماشین تأثیر دارد. لوگوی مزدا در قسمت بالاي جلو پنجره،  بزرگتر از مدل قبلی است که هویت برند مزدا را بيشتر به رخ مي‌كشاند و نمای قوي‌تري از مزدا را نمايان مي‌سازد.

در مزدا2 جدید، رينگ‌هاي 14 و 15 اينچي فلزي با قالپاق تعبيه شده كه در آن پنج جفت پره V شكل با پره های تيزتر طراحي شده است تا اسپورت تر به نظر آید.

تنوع رنگ های مورد استفاده طوری خواهد بود که هر کدام از رنگها ، نمای جدید و امروزی خودرو را جوان‌پسند ‌کند.

طـراحی داخلی خـودرو
با طـرحي اسپـورت

طراحی داخلی در نسل سوم مزدا2  همان ایده دینامیک طراحی بیرونی را تداعي مي‌كند. به طور هم زمان ، برای ایجاد حالت طراحی داخلی اسپورت، که در مدل هـاچ بک انتظار می رفت، بازنگری هایی صورت گرفته که براساس بازخورد مشتری در مورد طراحی موجود و اصلاح بخشهای تزیینی برای کیفیت بالاتر در اتاق بوده است.

با در نظر گرفتن موقعيت‌هاي مختلف که مشتریان از خودروهایشان استفاده می کنند، بهبودهای عملكردي نیز در خودرو انجام گرفته است. در داشبورد، شکل منحصر به فردی ایجاد شده که مشخصه بارز نسل سوم مزدا2  است. برای ایجاد فضایی اسپورت تر، پانل صوتی را در بخش میانی داشبورد با رنگ مشكي پیانویی با جلوه‌اي نمايان‌تر و مشخص‌تر، روزآمدتر شده است.

برای عملکرد نمای بهتر، پوشش ها و مواد به کار رفته در بخش میانی داشبورد مورد بازنگري قرار گرفته و در بخشهایی که کاربران بیشتر با آن تماس دارند و در معرض آسیب  است از مواد مقاوم‌تر و مستحكم‌تري استفاده شده است. نتیجه کلی القای احساس بهتر و قوی تر از کیفیت است.

صفحه های کیلومتر شمار، سرعت سنج و  در داشبورد، طراحی جدید اسپورتي دارد که در آن، سطوح سیاه با اعداد سفید، به جای سطوح سفید و اعداد سیاه سابق، به كـار رفتـه است. نـور کهـربـایی چراغ های داخل اين صفحه‌ها در طول رانندگي، لذت تجربه زوم زوم را برای راننده افزایش می دهد. هر سه صفحه، حلقه های نقره ای در اطرافش دارد تا کیفیت ديد بهتري را براي راننده فراهم آورد.

در صندلی‌هاي نسل سوم مزدا2 ، پارچه‌هاي با رنگ‌های پرطرفدار با زمينه سیاه به کار رفته است و ترکیب‌ها، طرح‌ها و بافت‌ها در راستای اسپورت بودن و کیفیت بهتر اصلاح شده اند . پارچه بخش‌های میانی صندلی از مواد براق با بافت برجسته تهيه شده است. نوارهای زرشكي بین بخش‌های میانی و کنار صندلی‌ها بر کیفیت و اسپورت بـودن تأکیـد می کند. طرح خطوط پارچه صندلی در تيپ های مختلف اين خودرو، داراي خطوط قرمز با طرح اسپورت است.

Mazda2hatchback_5door2

ديناميك خودرو و ایمنی در رانندگی
علم دینامیک در جهت رانندگی راحت تر و بهتر

درنسل سوم مزدا2 ، کلیه سيستم‌هاي بهبود یـافتـه خـودرو اعم از فـرمـان، تـرمـز و سیستم های تعلیق با آنچه در خودرو به کاهش وزن 100 كيلوگرمي در خودرو منجر شده،  بدون فدا کردن صلب بودن بدنه ترکیب شده است. . اين خودرو 3855 میلیمتر طول ، 1695 میلیمتر عرض و 1475 میلیمتر ارتفاع دارد .

با اين همسان‌سازي نوعي حس هیجان ایجاد شده که از ويژگي ذاتي (DNA)  عملکرد مزدا به‌شمار مي‌رود و حالت پویایی ایجاد  می کند که افراد را قـادر می سازد با آسایش و اطمینان‌خاطر رانندگی کنند.

عملكرد رانندگي در مدل ارتقاء یافته بهتر ‌شده و به اين طريق رانندگي راحت مزدا2  جدید تضمين شده است. به ویژه با افزایش استحکام موضعی، استحکام بدنه بهینه شده است و با تنظیم سیستم تعلیق، با درنظر گرفتن بالانس وزني خودرو، عملکرد لاستیکها براي دستیابی به رانندگی راحت‌تر در  جاده‌هاي مختلف، بدون هيچ تأثير منفي در عملكرد و هدايت‌پذيري خودرو، بهبود يافته است.

دیسک های خنك‌شونده 14 اینچی جلو و ترمزهای کاسه ای 18 اینچی عقب که مشخصه های بارز  مدل قبلی هستند بهبود داده شده است. ترمزهای جلو به تازگی مجهز به يك سیستم مکانیکی کمک ترمزشده اند. در هنگام وضعیت اضطراری و زمانی که نیروی پدال کافی نیست، این سیستم نیروی ترمز چرخهای جـلو را تا حـد بیشینه قدرت بوستر افزایش می دهد. در انتقال قدرت هم بهبودهايي صورت داده شده است كه عبارتند از تنوع موتورهای بنزینی 1.3 ليتري و 1.5 ليتري با گیربکس پنج دنده دستي و اتوماتیک که در بازار ايران با موتور بنزینی 1.5MZR  با گيربكس اتوماتيك عرضه خواهد شد. . مزدا 2 توانایی تولید حداکثر 103 اسب بخار در دور 6000 را داراست و حداکثر گشتاور 137 نیوتن متری آن در دور 4000 به دست می آید . خودروی مزدا 2 با وزن حدود یک تن با استفاده از باکی به حجم 42 لیتر مصرف متعادل 6.8 لیتر در100  کیلومتر دارد که از آن خودرویی کم مصرف می سازد. شتاب صفر تا 100 خودرو 10.2 ثانیه با گیربکس اتوماتیـک از دیـگر مشخـصه هـای خودرو می باشد. سیستم ترمز مزدا 2 در کنار سیستمهای ABS ،EBDو ترمز کمکیEBA تامین کننده بخش فنی امنیت خودرو هستند. سیستم تعلیق این خودرو در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع فنر پیچشی است. در ایران مزدا 2 با امکاناتی نظیر ایربگ راننده و سرنشین جلو ، آینه های جانبی برقی، شیشه بالابر های برقی برای 4 درب ، فرمان هیدرولیک ، گرم کن و برف پاک کن شیشه عقب ، تنظیم ارتفاع فرمان و تنظیمات کامل صندلی راننده ، سیستم های ایموبیلایزر، ABS،EBD، سپر ها، دستگیره ها و آینه های همرنگ بدنه ، رینگ های14 و 15 اینچی، چراغ های مه شکن جلو و عقب عرضه خواهد شد.

در  راستای اهداف زیست محیطی و برای تبعیت از استانداردهای اروپایی، کاتالیزوری در لوله میانی سیستم اگزوز تعبیه و برنامه کنترل موتور نیز بازبینی و اصلاح شده است.

 

این خودرو دارای استاندارد یورو 4 در زمینه انتشار گازهای آلاینده است و از این نظر نیز خودرویی پاک و مناسب حال ایران محسوب می شود.

ایمنی فعال بر مبنای سهولت رانندگی

نسل سوم  مزدا2 با افزایش ميدان دید راننده (نه فقط در دامنه دید جلو و عقب بلکه دیدهاي جانبي)، بهبود قابلیت مانور و عملکرد فرمان‌پذيري خودرو و بهبود کنترل و قابلیت تنظیم موقعیت نسبت به نسل قبلی اش قابل مشاهده است. این مشخصه ها مستقیماً به عملکــرد ایمنی فعـال تبـدیل می شوند که راننده را قــادر می سازد به سرعت خطرات موجود در جاده را تشخیص داده و از آن اجتناب کند. هر تيپ اين خودرو، دارای سیستم ترمز ضد قفل با توزیع نیروی ترمز است.در مدلهای عرضه شده در برخی از بازارها، سیستم کنترل پايداري در حركت که ثبات و کنترل‌پذيري خودرو را ارتقا مي‌دهد به عنوان یک آپشن در نظر گرفته شده است. همچنین برای ارائه اطمینان بیشتر به رانندگان در شب و در زمان بارندگی، سیستم نور هوشمند اتوماتیک و سیستم پاک کننده تمام اتوماتیک چراغها نیز در خودرو در کنار این سیستم ها در نظر گرفته خواهد شد.

محمد جوادی