چهارشنبه , 06/بهمن/1395
شکل دهی قطب سوم خودروسازی کشور توسط گروه بهمن
يكشنبه ، 19 تیر 1390 ، 00:21

مهندس مجید شیخانی قائم مقام خودرویی مدیرعامل گروه بهمن از راه اندازی خط تولید خودروهای سنگین در خرمشهر و خودروهای سبک در اهواز خبر داد.

وی با بیان اینکه قطب سوم خودروسازی کشور توسط گروه بهمن شکل داده خواهد شد، اظهار داشت: نزدیک بودن به آب های مرزی و بنادر کشور از مهمترین دلایل انتخاب جنوب به عنوان مرکزیت قطب سوم خودروسازی ایران است که گروه بهمن در نظر دارد بیش از 350 میلیارد تومان در این زمینه سرمایه گذاری انجام دهد.

شیخانی با اشاره به اینکه در نظر داریم تا پایان سال برند سوم گروه بهمن را تولید و روانه بازار کنیم، افزود: گروه بهمن در نظر دارد كه قطب سوم خودروسازی را با نگاه به تولید 300 هزار دستگاه خودرو در سال راه اندازی کند.

وی ادامه داد: این گروه با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع كشور (ایدرو) یك شركت طراحی و مهندسی ایجاد كرده‌است تا بتواند با طراحی پلت‌فرم برند خاص گروه بهمن، امكان صادرات را برای خود فراهم کند.

وی با اشاره به حساسیت‌های گروه بهمن در اجرای استانداردهای خودرویی گفت:‌ با توجه به اجرای طرح هدفمندی یارانه ها گروه بهمن برنامه خود را بر تولید خودروهای كم مصرف قرار داده که در مقایسه با دیگر خودروها از بازار بهتری برخوردار هستند و در همین راستا خودروی مزدا 2 و وانت دو كابین را به سبد محصولات خود اضافه كردیم.

شیخانی با اشاره به اینکه امسال حداقل پنج محصول جدید از گروه بهمن روانه بازار خواهد شد که در 15 سال اخیر بی سابقه است، گفت: در بخش خودروهای تجاری سبک با همکاری ایسوزو دو خودرو 6 و 8 تنی را تا پایان بهمن ماه به بازار عرضه می کنیم. از دیگر برنامه‌های توسعه‌یی ما عرضه یك كامیون باری سنگین 18 تنی است كه تا اسفند ماه به بازار عرضه خواهد شد.

به گفته وی، وانت تک کابین کاپرا به عنوان جایگزین خودرو وانت قدیمی b2000 گروه بهمن در 6 ماهه دوم سال به بازار عرضه خواهد شد و قرار است یک کشنده جدید نیز در 6 ماهه دوم سال در خرمشهر تولید و به بازار عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه هدف استراتژیک گروه بهمن کسب 50 درصد بازار وانت کشور است، تصریح کرد: تا پایان سال 91 نیاز بازار وانت کشور حدود 220 هزار دستگاه خواهد بود که گروه بهمن برای کسب نیمی از این بازار برنامه ریزی کرده است.

وی ادامه داد:در همین راستا عرضه وانت دیزلی را تا دو سال آینده در دستور كار خود قرار داده‌ایم كه به محض فراهم شدن سوخت مناسب، آن را به بازار عرضه خواهیم كرد.

به گفته قائم مقام خودرویی مدیرعامل گروه بهمن، قرار است این خودروها با استاندارد یورو 4 به بازار عرضه شود، ضمن این كه در حال حاضر نیز تمام خودروهای گروه با استاندارد یورو 3 تولید و عرضه می شوند.

شیخانی در مورد برنامه‌های این شركت برای تولید خودرو سواری گفت:‌ در سال آینده خط تولید خودروی سواری در اهواز را با ظرفیت 150 هزار دستگاه فعال خواهیم كرد تا قطب سوم خودروسازی را شكل دهیم.

وی خاطر نشان کرد: البته این به آن معنی نیست كه ما برای شكل گیری یك قطب جدید خودروسازی در اصفهان فعالیت نمی‌كنیم، بلكه امیدواریم بتوانیم در آنجا هم همكاری‌های مناسبی را داشته باشیم.

شیخانی همچنین در مورد سیاست‌های خودرویی گروه بهمن و تاثیر افزایش قیمت ین ژاپن بر فعالیت خودروسازی این شركت گفت:‌ رابطه گروه بهمن با مزدا یك رابطه طولانی با قدمتی 50 ساله است كه عمدتا رو به توسعه بوده است.

وی با اشاره به اینکه بین گروه بهمن و مزدا در یك سال و نیم گذشته بین 450 تا 600 میلیون دلار مبادله انجام شده است، اظهار داشت: گرانی ین ژاپن در دو سال گذشته گروه بهمن را بر آن داشته تا برای کاهش تاثیر افزایش قیمت ین بر بهای تمام شده محصولاتش، رشد داخلی‌سازی تولیدات را در دستور کار خود قرار دهد.

قائم مقام خودرویی مدیرعامل گروه بهمن با بیان اینکه در این راستا داخلی سازی مزدا2 را به 35درصد می‌رسانیم، ادامه داد: در حال حاضر مزدا2 با داخلی سازی 25 درصدی تولید و روانه بازار می شود که گروه بهمن در نظر دارد در آینده ای نزدیک میزان داخلی سازی این خودرو را به 35 درصد برساند.