چهارشنبه , 06/بهمن/1395
افزایش 85 تا 100 درصدی سرمایه گذاری در گروه بهمن
يكشنبه ، 19 تیر 1390 ، 00:31

معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه بهمن ، فروش سهام سایپا را از مهمترین فعالیت های گروه بهمن در سال گذشته عنوان کرد و گفت:گروه بهمن در سال گذشته یکی از مهمترین مهندس سعید موحدیو پر بازده ترین سهام های خود را به عنوان استراتژیک ترین دارایی گروه، واگذار نمود که از مهمترین دلایل استراتژیک این واگذاری، خروج ساختار کسب و کار گروه بهمن از تک محصولی و ایجاد کسب و کارهای جدید بود.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو، سعید موحدی در جمع فعالین بازار سرمایه در گروه بهمن افزود:حجم معامله ای که در آن زمان برای این سهم پیش بینی شده بود نزدیک به 900 میلیارد تومان بود یعنی حدود به 15.5 درصد از سهام سایپا در خانواده گروه بهمن قرار داشت که در شهریور ماه سال گذشته به خریدار عرضه شد.

وی گفت :البته این واگذاری به طور صد درصد محقق نگردید چرا که 1.5 درصد از این سهام متعلق به سرمایه گذاری ملی بود و باقی این سهام که در اختیار مجموعه گروه بهمن بود قسمت عمده آن واگذار گردید و تنها یک بخش کوچک آن که به عنوان وثیقه در اختیار بانک PLC لندن است همچنان در وثیقه قرار دارد که در این راستا در حال مذاکره با شرکت سایپا هستیم تا این بخش نیز به نحوی به این گروه واگذار شود.

وی گفت :همزمان با فروش سهام سایپا ،کارگروههای مختلفی در گروه بهمن شکل گرفت و مطالعات تفضیلی بسیاری بر روی کسب و کارهای مختلف صورت گرفت که در نهایت حدود 6 کسب و کار جدید به عنوان محورهای سرمایه گذاری در گروه بهمن انتخاب گردید.

وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت سرمایه گذاری در گروه بهمن ، محوری ترین سرمایه گذاری گروه را ،در حوزه صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: تولید خودرو به عنوان مهمترین فعالیت اقتصادی گروه بهمن، همچنان با استراتژی تنوع و تمایز درسایت های فعلی و با تولید انبوه در سایتهای جدیدی که در جنوب کشور افتتاح خواهد شد، دنبال می شود.

وی حضور در بازارهای واسطه گری و صنعت بانکداری را از جزء اولین حوزه سرمایه گذاری گروه بهمن ذکر کرد و افزود:حدود یک ماه قبل از طریق یکی از شرکتهای واسطه ای ،مالکیت 5 درصد از بانک تجارت را به گروه بهمن واگذار گردید.

وی گفت:سرمایه گذاری در پروژه های نفتی و ورود به حوزه انرژی بخش بعدی سرمایه گذاری گروه بهمن است که در دو بخش مشتقات نفتی و پروژه تولید قیر از نفت فوق سنگین شرکت کردیم که انشاء الله از سال 92 وارد سبد محصولات گروه بهمن خواهد شد.

وی حوزهای بعدی سرمایه گذاری گروه بهمن را خرید 51.5 درصد از سهام پروژه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی کهنوج و ورود به بخش صنعت و معدن است که هم اکنون مذاکرات در این راستا ادامه دارد.

معاون اقتصادی گروه بهمن در ادامه تصریح کرد:گروه بهمن در صورت پذیرش سهامداران در نظر دارد تا با تغییر اساسنامه،وارد یک هلدینگ جدیدی شود و اساسا مقیاس در بازار سرمایه، صرف سرمایه گذاری در صنعت خودرو نباشد.

موحدی افزود:گروه بهمن درمدل فعالیت اقتصادی خود سهم صنعت خودرو را بین 20 تا 30 درصد در نظر گرفته است و ما بقی آن را به سایر صنایع اختصاص داده است.

وی همچنین با اشاره به تاریخچه فعالیت گروه بهمن گفت:گروه بهمن را می توان به سه دوره مشخص تقسیم نمود قبل از سال 72 که نهادی دولتی و با نام ایران وانت بود که محصول وانتی را با موتور هزار سی سی تولید و پس از آن تبدیل به تولید کننده وانت هایی با موتور 1600 سی سی گردید اما از سال 72 گروه بهمن طی سیاستهای خصوصی سازی ساختار مالکیت آن تغییر یافت و به یک نهاد خصوصی تبدیل شد ،از این سال تا سال 78 که اولین چرخش استراتژیک گروه بهمن بود این مجموعه که عمدتا حول محور خودرو بود دو محصول مزدا و سواری مزدا 323 را تولید می نمود اما سال 78 گروه بهمن با تغییر نام و تغییر اساسنامه شکل گرفت و از این سال به بحث فناوری اطلاعات ،قطعه سازی و حوزه های دیگر وارد گردید.

وی در ادامه در خصوص افزایش سرمایه گذاری در گروه بهمن گفت:طرح افزایش سرمایه طی دو روز گذشته در گروه بهمن تصویب گردید و قرار است بین 85 تا 100 درصد افزایش سرمایه گذاری در گروه بهمن صورت پذیرد.

وی همچنین میزان سرمایه گذاری در حوزه خودروسازی در جنوب کشور را حدود 350 میلیارد تومان ذکر کرد.

معاون اقتصادی گروه بهمن در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص علت فروش سهام سایپا و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده ،گفت: اگرچه سهام سایپا یک سهم مولد بوده است، اما در مورد آینده آن ابهام وجو داشت. در همین راستا سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را نیز به صورت اهرمی انجام دادیم؛ یعنی بخشی از مبلغ سهام‌های جایگزین سایپا را که خریداری شده‌اند، به صورت نقدی پرداخت کردیم و باقی را از طریق جذب مالی انجام دادیم..

موحدی در تشریح نحوه سوددهی سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته خاطر نشان کرد: برنامه ما این بوده است که در سال 1392 حدود 1.5 برابر سود پیش بینی شده از سهام سایپا را کسب کنیم.

وی همچنین در مورد اقتصادی بودن سرمایه گذاری در صنعت خودرو با توجه به گران قیمت بودن تولیدات گروه بهمن گفت: ما صنعت خودرو را حفظ می‌کنیم؛ هر چند ممکن است ظرفیت ما در حال حاضر تنها 150 هزار دستگاه باشد، اما این که قیمت محصولات ما بالاست، متاثر از قیمت ین ژاپن است. گاهی مجبور هستیم برای کنترل هزینه‌ها قیمت‌های بالا برای محصولات تعیین کنیم.

وی در خصوص آینده سرمایه گذاری در خودرو کشور تصریح کرد :در حال حاضر 17 میلیون خانوار ایرانی وجود دارد در حالی که تنها 11 میلیون خودرو در کشور در حال تردد است یعنی این که حداقل شش میلیون خانوار بدون خودرو هستند، در حالی که ضریب مالیکت خودرو در آمریکا به ازای هر هزار نفر بیش از 800 دستگاه است. که با توجه به این موضوع و از سویی مسئله ناوگان فرسوده به نظر می رسد بازار خودرو ایران پس از سال 1395 نیز سودآور باشد.